Panel dekoracyjny to jeden z najstarszych sposobów na udekorowanie domu. Jest to szczególny rodzaj sztuki monumentalnej, który pojawił się stosunkowo niedawno. Mówiąc dokładniej, był używany w czasach starożytnych, ale dopiero na początku XX wieku zdecydowano się wyodrębnić go w osobny styl.
Panele mogą znacznie różnić się następującymi parametrami: wymiary (ogromne, duże, średnie, małe). Style artystyczne (barok, rokoko, abstrakcjonizm, realizm, socrealizm, pop art, secesja, klasycyzm, romantyzm). Gatunki (historyczny, domowy, pejzaż, portret, bitwa, animalistyczny). Cechy przetwarzania (z ornamentem lub bez dekoracyjnego obramowania). Rodzaj powierzchni (gładka lub tłoczona).
Panel (od łacińskiego pannus - „kawałek tkaniny”) to rodzaj monumentalnego dzieła sztuki, dzieła dekoracyjnego przeznaczonego do dekoracji fragmentu ściany lub sufitu. W zależności od umiejscowienia, artystyczny panel może harmonijnie uzupełniać wnętrze pokoju lub wygląd fasady budynku.
Badanie historii panelu sugeruje kultowe znaczenie struktur pierwszego piętra stworzonych w celu odpędzenia złych duchów, pomocy w polowaniu i ochrony domu przed dzikimi zwierzętami. A fakt, że starożytni Egipcjanie byli jednymi z pierwszych, którzy tworzyli figury i różne wzory w kamieniu, wskazuje na mistyczną rolę tych obrazów. Jednak pomimo starożytności tego typu architektury, jej rozwój był niezwykle powolny, rozwijając się wraz z rozkwitem cywilizacji egipskiej i greckiej, a następnie wraz z nimi.
Wiele monumentalnych paneli jest dobrze znanych na całym świecie. Każdego dnia przyciągają tłumy turystów i zachwycają mieszkańców. Spośród ogromnej liczby godnych uwagi dzieł, w naszym artykule możemy wyróżnić trzy wyjątkowe dzieła mistrzów:
- Procesja książąt (Drezno, Niemcy) to największy porcelanowy panel na świecie, składający się z 25 000 płytek o łącznej powierzchni 957 m2. Kompozycja, wykonana w 1907 roku, zawiera 94 postacie piesze i konne. Przedstawia majestatyczną procesję otoczoną imponującymi ornamentami.
- „Miró's Wall” (Ludwigshafen am Rhein, Niemcy) - Panel mozaikowy na fasadzie Muzeum Wilhelma Hacka. Abstrakcyjna kompozycja jest wynikiem współpracy dwóch artystów Joana Miró i Joana Gardy Artigasa. Płytki do mozaiki zostały wykonane 1200 kilometrów od lokalizacji w małej katalońskiej wiosce w północno-wschodniej Hiszpanii.
- „The Spirit of Soho” (Londyn, Wielka Brytania) to kolorowy mural na ścianie elitarnego budynku w jednej z centralnych dzielnic brytyjskiej stolicy. Oprócz mapy okolicy, panel przedstawia znane osoby, które mieszkały w okolicy w różnych latach. Wśród nich jest wiele światowych sław, w tym Karol Marks, Wolfgang Amadeusz Mozart i Giacomo Casanova.
W Dreźnie, na ścianie dawnej stajni Stahlhof kompleksu pałacowego, znajduje się największy na świecie porcelanowy panel. Nazywa się „Procesja książąt” lub „Procesja książęca”.
W Procesji Książąt biorą udział 94 osoby: 35 margrabiów, elektorów i królów Saksonii, a także 59 uczonych, artystów, rzemieślników, żołnierzy, dzieci i chłopów. Na obrazie znajdują się również konie i dwa charty. Wszyscy Wettinowie, z wyjątkiem Henryka I, hrabiego Eilenburga (ok. 1089 r.) i ostatniego króla Saksonii, Fryderyka Augusta III, są przedstawieni w porządku chronologicznym ich panowania i są podpisani okresem ich panowania.
Mozaika Miro na ścianie Muzeum Wilhelma Hacka, wykonana w 1979 roku. Kolorowe i kapryśne stworzenia są przedstawione na ścianie. Dzieło zostało wykonane przez Joana Hardy'ego Artigasa [1], który pracował pod nadzorem Joana Miró. Na podstawie modelu 1:10 wykonanego przez Miró wyprodukowano 7200 sztuk; ukończone dzieło nosi podpisy obu artystów. Podpis Miro nie jest datowany, podczas gdy podpis Artigasa pochodzi z 1979 roku.
The Spirit of Soho Mural to mural znajdujący się na ścianie budynku w modnej londyńskiej dzielnicy Soho.
Górna część panelu przedstawia św. Annę, niewypowiedzianą patronkę dzielnicy, ponieważ anglikański kościół św. Anny stoi na Dean Street. Na sukni św. Anny znajduje się mapa Soho. Każda komórka reprezentuje konkretną dzielnicę z jej instytucjami religijnymi. Wśród nich, na przykład, można znaleźć twarz mężczyzny w okularach z czarnym wąsem i cygarem w ustach - to komik Groucho Marx, wskazówka, że „Groucho Club” znajduje się tutaj, na tej samej Dean Street. Na sukience można również znaleźć duże Chinatown.
W dolnej części panelu znajdują się postacie znanych osób, które kiedykolwiek mieszkały w Soho. Wśród nich są centralne postacie od lewej do prawej: Wolfgang Amadeusz Mozart, Karol Marks z otwartą książką z napisem „D.K.” (po niemiecku „Das Kapital”) na okładce, Teresa Cornelis ze swoją kochanką Kazanową. Na początku każdej godziny uruchamiany jest improwizowany mechanizm i centralne postacie poruszają się: Karol Marks pije colę z czerwonej puszki, Teresa mruga do swojego kochanka, a Casanova odwzajemnia pocałunki.